Autorská práva, licence

Co mě čeká, když budu chtít hrát divadlo?

Pokud budete chtít hrát divadlo, což znamená uvádět divadelní hru a chcete, aby vše bylo v pořádku, abyste se nemuseli obávat, že vás bude pronásledovat nějaký úředník, či zda vás neobešle nějaký podivný úřad, musíte se obrnit trpělivostí, připravit se na boj s úředním šimlem a mnohdy si připravit i balíček s bankovkami.

Divadelní hry, tak jako i jiná umělecká díla jsou totiž chráněny Autorským zákonem. Autorský zákon je zkrácený název zákona číslo 121/2000 Sb., o právu autorském, právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů, který Parlament České republiky přijal 7. dubna 2000 a který nabyl účinnosti dnem 1. prosince roku 2000.

Peripetiím spojených s vyřizováním licence se dá vyhnout, pokud si napíšete hru vlastní a doprovodíte se vlastní hudbou. Ale i v tomto případě si musíte dát pozor, abyste nenarazili na problémy s autorským právem. Pokud si totiž napíšete hru podle nějakého filmu či literární předlohy, měli byste mít minimálně souhlas autora (či autorů) s dramatizací předlohy a to nejlépe písemný.

Je pravda, že napsat dobrou divadelní hru není jednoduché a mnozí se do tohoto nelehkého úkolu prostě nepustí. Těm tedy nezbývá nic jiného než se vydat cestou složitější.

Jednou z variant je oslovit přímo autora hry a požádat jej písemně o bezplatné uvedení. Pokud jste jazykově vybaveni, můžete to vyzkoušet i u zahraničních autorů. Ve většině případů jsou autoři vstřícní a rádi vám práva poskytnou. Může se ale také stát, že oslovený autor nebude v dobrém rozmaru, či mu v souhlasu bude bránit nějaká jiná příčina a on vás odkáže na správce svých autorských práv. To potom máte smůlu a musíte absolvovat kolečko jednání se správcem.

Ono je to ale v podstatě jednoduché. Pokud chcete uvádět hru nějakého autora, musíte zjistit, kdo je správcem autorských práv pro toto dílo a toho oslovit, za jakých podmínek a zda vůbec můžete toto dílo uvádět. Pro některé výjimečné hry je například udělena takzvaná exkluzivita, což znamená, že takto označenou hru může hrát pouze konkrétní herec či soubor. Některá díla také nejsou amatérských souborům uvolněna a některá díla jsou například pozastavena, protože se o jejich právech vedou právní spory.

Pokud jste dočetli až sem, tak máte o divadlo opravdový zájem a je nejvyšší čas vám začít opravdu radit. Tak pěkně bod po bodu.

  1. Zjistit, kdo je správcem práv.

V České republice jsou největšími správci divadelních her dvě agentury a to Dilia a Aura-pont. Pokud chcete použít v divadelních hrách živou či reprodukovanou hudbu autora, je třeba se obrátit i na agentury Osa resp. Intergram. Na stránkách těchto agentur můžete relativně rychle ověřit, zda jsou skutečně správcem díla. Pokud dílo na jejich stránkách nenajdete, tak vám nezbude nic jiného, než oslovit autora a zjistit u něj, kdo je správcem práv.

  1. Objednat text

Obě divadelní agentury jsou velmi ochotné a po oslovení správného referenta vám dodají požadovaný text. Spousta textů her je v dnešní době již v elektronické podobě a za tyto nezaplatíte nic. Pokud ale půjde o vytištěný formát, počítejte s tím, že po vás budou požadovat nějakou finanční částku. Tato nebývá vysoká a rozhodně vás nezruinuje.

  1. Vyjednat licenci

Nyní máte text hry, jste rozhodnuti, že je to ta pravá, která vás vynese nejméně na Jiráskův Hronov, a vy chcete začít se zkouškami. Jenže než začnete zkoušet, musíte opět oslovit správce práv. Než oficiálně požádáte o licenci k uvedení hry, zjistěte si podmínky, za jakých vám správce licenci udělí. Může se totiž stát, že u některých her, například zahraničních autorů, budou náhrady za poskytnutí licence ve finanční výši, kterou si váš soubor nebude moci dovolit. Pokud budete vědět, kolik představení si troufnete odehrát, kolik vás ta sranda bude stát, případně kolik zaplatíte správci, i když nic nezahrajete, můžete sepsat Žádost o poskytnutí licence.  Její formulář naleznete na stránkách správců. Vyhledání formuláře zvládne každý průměrně inteligentní človíček a také jeho vyplnění není až tak složité. Ale pokud si nebudete s něčím vědět rady, referenti správců vám ochotně s vyplněním pomůžou. Následně vyplněnou žádost se všemi potřebnými údaji odešlete správci poštou, faxem či mailem nejpozději 3 měsíce před plánovaným datem premiéry. Tato doba je nutná pro vyjasnění všech autorsko-právních otázek a pro přípravu licenční smlouvy. V případě nedodržení této lhůty se vystavujete riziku, že nezískáte potřebné licence před plánovaným datem premiéry a to může být problém.

Pokud nemáte vyřízenu licenci, vystavujete se při uvedení nelicencovaného představení finančním postihům. Jejich výši, případně další postihy mi v současné době nejsou známy, protože já (autor tohoto článku) jsem zatím, díky bohu, postihován nebyl a doufám, že nikdy nebudu.

Pokud vás toto mé povídání zaujalo, rád se s vámi ještě podělím o zkušenost, jak si vybrat správnou hru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *